chudo33 (chudo33) wrote,
chudo33
chudo33

Не робіть за дитину те, що вона може зробити сама.


Це дуже відомий вислів Марії Монтесорі, який дуже часто невірно сприймають і батьки, і вчителі. Я сама колись трактувала його занадто буквально.

А він зовсім не значить що ми відмовляємо дитині в допомозі. Навіть якщо дитина може сама їсти, вдягатися, чистити зуби, тощо, але чомусь не хоче робити це саме зараз, я допомагаю і тепер вже ніколи не відмовляю аргументуючи тим, що він вже вміє це робити сам. І, до речі, в п‘ять років Михася вже рідше і рідше просить допомоги в таких діях.

А цей вислів Марії Монтессорі варто сприймати трохи в іншому ракурсі. Він про те, щоб звертати увагу на те, що дитина може та хоче робити самостійно й давати їй таку можливість. Навіть якщо спочатку це може здаватися дивним. Наприклад, якщо дитина хоче 15 разів поспіль знімати та вдягати шкарпетку. Ну і нехай сидить практикується. Або ж ми зараз не збираємося на вулицю, а малюк дістав своє взуття й намагається його взути. От і добре. Навіть якщо це не зручно, навіть якщо це додає бруду чи займає додатковий час. Все це варто наших зусиль та нашого часу.

Також цей вислів у мене невід‘ємно пов‘язаний з іншим висловом Монтесорі «Допоможіть мені зробити це самостійно». Замість того, щоб постійно щось робити за дитину, ми можемо показати дитині як це робити й дати вільний доступ до цього в середовищі.

Наприклад, коли малюк починає помічати край у дивана, ми можемо навчити його розвертатися ніжками до підлоги та злазити вниз з дивана, замість того, щоб постійно знімати його на підогу самостійно. Теж саме з процесом залазання/злазання зі стільця, візочку і так далі. Ми можемо навчити дитину знімати підгузок (хоча вони й самі прекрасно опановують цю навичку:) та підключати її до процесу зміни підгузку. Можемо показати малюку де стоїть його взуття й просити дістати його, коли збираємося на вулицю, і так далі.

З дорослішими дітками можна спробувати більше спостерігати за тими моментами, коли дітки простять нашої допомоги й подумати як ми можемо допомогти діткам стати більш незалежними. Можливо поставити глечик з водою, щоб дитина сама наливала собі воду, коли хоче пити. Або ж якщо ваш син постійно кличе вас, щоб ви дістали йому кепку, яка лежить надто високо, ви можете повісити гачок десь знизу, де тепер буде висіти його кепка.

Насправді ми дуже допомагаємо і діткам, і собі, коли помічаємо такі моменти й вдосконалюємо наше середовище або ж показуємо дитинці потрібний навик. Можливо тепер малюк буде сам мазати собі хліб маслом та ще й вам буде робити бутерброд. Або ж буде діставати взуття перед прогулянкою для всієї родини.
Tags: Монтессорі, ТП, самостійність
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments