chudo33 (chudo33) wrote,
chudo33
chudo33

Рівні прив‘язаності і їхня роль у стосунках з дитиною

Минулого разу ми писали про важливість того, як сприймає стосунки з батьками дитина. Про те, що сприйняття цих стосунків батьками та дитиною може бути дуже різним і нам треба орієнтуватися саме на останнє, якщо ми хочемо створити безпечну та надійну прив‘язаність для нашої дитину.

Не останню роль у тому, як сприймає дитина наше піклування, відіграє те, на якому рівні прив‘язаності вона зараз знаходиться. Причому з різними дорослими одна й та ж сама дитина може бути на різних рівнях прив‘язаності.

Гордон Ньюфелд виділяє шість рівнів прив‘язаності:
1. Почуття
2. Наслідування
3. Приналежність, лояльність
4. Відчуття важливості для іншого
5. Любов
6. Відчуття, що тебе знають

Для чого нам потрібно знати на якому рівні знаходиться прив‘язаність нашої дитини до нас? Для того, щоб розуміти які наші дії дитина сприймає як прояви турботи та пілклування. Наприклад, ми можемо без кінця казати як сильно ми любимо нашого малюка й малювати йому серця, але якщо він не дійшов до 5-го рівня прив‘язаності, всі ці наші зусилля для нього не будуть нічого значити. З іншого боку, якщо ми бачимо, що малюк зараз на рівні почуттів, то ми просто можемо взяти його на руки і тим самим зробимо набагато більше, ніж усіма іншими проявами любові.

Якщо розвиток дитини відбувається без проблем й дорослі пропонують достатньо контакту та близкості, то прив‘язаність розвивається рік за роком. Тобто перший рівень прив‘язаності – це перший рік життя, другий рівень прив‘язаності – другий рівень життя і так далі. Але це приблизний розвиток подій і у кожної окремої дитини треба дивитися саме на дитину, а не на її вік.

З кожним новим рівнем, прив‘язаність дитини до нас стає більш глибокою. Перші три рівні вважаються доволі поверхневими. Зазвичай дітки, та й дорослі легко розвивають стосунки на цих рівнях. Такі стосунки можуть бути і між однолітками в навчальних закладах і між звичайними колегами на роботі. А от наступні рівні є вже більш глибокими, для того, щоб дитина перейшла в стосунках з нами на такі глибокі й вразливі рівні прив‘язаності, наші стосунки мають бути справді надійними.

Також дуже важливо розуміти що з розвитком нового рівня, попередні рівні нікуди не зникають. Якщо дитина вже, наприклад, на рівні наслідування, це не значить що почуття тепер не важливі. Ні, прояв нашої любові на всіх рівнях залишається важливими протягом всього життя. Перехід на новий рівень значить що у нас з‘являється ще більше можливостей триматися за наші стосунки й ще більше можливостей показувати своє піклування дитиною. Раніше дитина могла відчувати зв‘язок з нами лише при фізичному контакті, а тепер вона може віддалитися від нас на якусь відстань, але все одно тримати контакт з нами за рахунок, наприклад, спільного заняття чи однакових капелюхів.

В наступних дописах ми плануємо детальніше написати про кожен рівень прив‘язаності та як ми можемо надавати контакт дитині на кожному з рівнів.
Tags: ТП
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments